FANDOM


Coco – amerykański film animowany z 2017 roku w reżyserii Lee Unkricha, wyprodukowany przez wytwórnię Walt Disney Pictures i Pixar Animation Studios.

Fabuła

Akcja filmu rozgrywa się w meksykańskiej wiosce Santa Cecilia i opowiada historię dwunastoletniego chłopca Miguela Rivery, który mieszka z wielopokoleniową rodziną. Główny bohater marzy o karierze wokalisty i gitarzysty, ale Riverowie zakazują swoim dzieciom muzykowania. Nastolatek urządza sobie kryjówkę na strychu jednego z budynków rodzinnej hacjendy i tam może do woli śpiewać i słuchać płyt największej gwiazdy meksykańskiej muzyki, przedwcześnie zmarłego Ernesto de la Cruza. Pewnego dnia Miguel odkrywa, że Ernesto wywodził się z jego rodziny, i magicznym zbiegiem okoliczności przenosi się do Świata Umarłych.

Obsada

Postać Dubbing oryginalny Dubbing polski
Miguel Rivera Anthony Gonzalez Michał Rosiński
Héctor Rivera Gael García Bernal Maciej Stuhr
Ernesto de la Cruz Benjamin Bratt Bartosz Opania
Mamá Imelda Alanna Ubach Agata Kulesza
Abuelita Elena Renée Victor Ewa Szykulska
Mamá Coco Ana Ofelia Murguía Teresa Lipowska
Chicharrón Edward James Olmos Marian Dziędziel
Papá Julio Alfonso Arau Marian Opania
Tía Rosita Selene Luna Joanna Kołaczkowska
Tía Victoria Dyana Ortellí Agnieszka Matysiak
Tío Felipe Herbert Sigüenza Paweł Wawrzecki
Tío Oscar Taylor Cooper
Papá Jaime Camil Tomasz Błasiak
Mamá Sofía Espinosa Paulina Sacharczuk-Kajper
Tí Berto Luis Valdez Paweł Szczesny
Don Hidalgo Zbigniew Konopka
Abel Rivera Polo Rojas Łukasz Matecki
Rosa Rivera Montse Hernandez Weronika Stańkowska
Mariachi Lombardo Boyar Wojciech Żołądkowicz
Gustavo Krzysztof Plewako-Szczerbiński
Urzędnik biura przyjazdów Octavio Solis Adam Bauman
Główny urzędnik Gabriel Iglesias Mieczysław Morański
Oficer korekty Cheech Marin Damian Damięcki
Urzędniczka biura wyjazdów Carla Medina Lidia Sadowa
Emcee Blanca Araceli Monika Węgiel-Jarocińska
Frida Kahlo Natalia Cordova-Buckley Anna Sroka-Hryń
Ochroniarz Salvador Reyes Jakub Wieczorek
Juan Ortodoncia John Ratzenberger Robert Kowalski
Pozostałe głosy Głosy meksykańskie: Marco Antonio Solis, Héctor Bonilla, Cecilla Suárez, Victor Trujillo, Fernanda Tapia, Alicia Barragán, Andrea Coto, Andrés Couturier, Berenice Vega, Beto Castillo, Blas Garcia, Carlo Vázquez Diáz, Daniel Lacy, Edurne Keel, Erica Edwards, Erick Salinas, Erika Ugalde, Gabriela Guzmán, Humberto Solórzano, Humberto Vélez, Jesse Conde, José Luis Miranda B., Lourdes Arruti, Luis Ángel Gomez Jaramillo, Luis Leonardo Suárez, Luis Rene Aguirre, Magdalena Tenorio, Mauricio Pérez Castillo, Miguel Ángel Rüiz, Oscar Alejando Millán Silva, Oscar Bonfiglio, Pedro D’Aguillón, Pepe Vilchis, Polo Rojas, Raymundo Armijo Ugalde, Rick Loera, Vero López Treviño, Rocio Garcel, Sergio Maya, Karolina Bacia, Olga Cybińska, Izabela Dąbrowska, Marta Dylewska, Agnieszka Fajlhauer, Anna Frankowska, Elżbieta Gaertner, Anna Iberszer, Paulina Janczak, Julia Jarema, Elżbieta Kijowska-Rozen, Martyna Kowalik, Katarzyna Kozak, Klaudia Kuchtyk, Paulina Łaba, Lucyna Malec, Marta Markowicz, Emilia Niedzielak, Zofia Nowakowska, Katarzyna Owczarz, Małgorzata Socha, Anna Sochacka, Weronika Stańkowska, Olga Szomańska, Anna Sztejner, Anna Szymańczyk, Marta Wągrocka, Kacper Andrzejewski, Krzysztof Cybiński, Wojciech Dmochowski, Kuba Jurzyk, Artur Kozłowski, Adam Krylik, Paweł Kubat, Wojciech Machnicki, Tomasz Marczyński, Krzysztof Pietrzak, Kamil Pruban, Szymon Roszak, Tomasz Steciuk, Jan Szydłowski, Robert Tondera, Łukasz Węgrzynowski, Janusz Wituch, Daniel Wojsa, Rafał Zawierucha

Wykonanie piosenek:

  • Pamiętaj mnie: Bartosz Opania oraz chór w składzie: Paulina Łaba, Katarzyna Owczarz, Anna Frankowska, Olga Szomańska, Anna Sochacka, Krzysztof Pietrzak, Adam Krylik
  • Czy to drżenie znasz?: Bartosz Opania oraz chór w składzie: Krzysztof Pietrzak, Adam Krylik
  • „Pamiętaj mnie (repryza 1)”: Bartosz Opania
  • Wie każdy, kim jest Juanita: Maciej Stuhr
  • „Pamiętaj mnie (wersja konkursowa)”: Wojciech Dmochowski, Paulina Janczak, Tomasz Steciuk
  • Un Poco Loco: Michał Rosiński, Maciej Stuhr oraz chór w składzie: Anna Frankowska, Olga Szomańska, Anna Sochacka, Kuba Jurzyk, Krzysztof Pietrzak, Daniel Wojsa
  • Cały świat es mi familia: Michał Rosiński, Maciej Stuhr
  • „Pamiętaj mnie (repryza 2)”: Michał Rosiński, Maciej Stuhr oraz chór w składzie: Anna Frankowska, Olga Szomańska, Anna Sochacka, Katarzyna Owczarz, Krzysztof Pietrzak, Adam Krylik, Daniel Wojsa
  • „Pamiętaj mnie (Hector i Coco)”: Maciej Stuhr, Julia Jarema
  • La Llarona: Agata Kulesza, Bartosz Opania
  • „Pamiętaj mnie (repryza 3)”: Bartosz Opania
  • „Pamiętaj mnie (Miguel)”: Michał Rosiński, Teresa Lipowska
  • Corazòn: Michał Rosiński oraz chór w składzie: Aneta Figiel, Zofia Nowakowska, Kacper Andrzejewski, Kuba Jurzyk, Paweł Kubat

Ciekawostki

  • Film zdobył ponad 106 nagród (w tym 2 Oscary) i 35 nominacji do niektórych nagród (w tym Grammy).
2000px-TWDC Logo
[[Plik:{{{Grafika1}}}|100x150px]] Pełnometrażowe filmy animowane: Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków (1937) · Pinokio (1940) · Fantazja (1940) · Dumbo (1941) · Bambi (1942) · Saludos Amigos (1942) · Trzej Caballeros (1944) · Make Mine Music (1946) · Fun and Fancy Free (1947) · Kolorowe melodie (1948) · Przygody Ichaboda i Pana Ropucha (1949) · Kopciuszek (1950) · Alicja w Krainie Czarów (1951) · Piotruś Pan (1953) · Zakochany kundel (1955) · Śpiąca królewna (1959) · 101 dalmatyńczyków (1961) · Miecz w kamieniu (1963) · Księga dżungli (1967) · Aryskotraci (1970) · Robin Hood (1973) · Przygody Kubusia Puchatka (1977) · Bernard i Bianka (1977) · Lis i Pies (1981) · Taran i magiczny kocioł (1985) · Wielki mysi detektyw (1986) · Oliver i spółka (1988) · Mała Syrenka (1989) · Bernard i Bianka w krainie kangurów (1990) · Piękna i Bestia (1991) · Aladyn (1992) · Król Lew (1994) · Pocahontas (1995) · Dzwonnik z Notre Dame (1996) · Herkules (1997) · Mulan (1998) · Tarzan (1999) · Fantazja 2000 (1999) • Dinozaur (2000) · Nowe szaty króla (2000) · Atlantyda. Zaginiony ląd (2001) · Lilo i Stich (2002) · Planeta skarbów (2002) · Mój brat niedźwiedź (2003) · Rogate ranczo (2004) · Kurczak Mały (2005) · Rodzinka Robinsonów (2007) · Piorun (2008) · Księżniczka i żaba (2009) · Zaplątani (2010) · Kubuś i przyjaciele (2011) · Ralph Demolka (2012) · Kraina lodu (2013) · Wielka Szóstka (2014) · Zwierzogród (2016) · Vaiana: Skarb oceanu (2016) · Ralph Demolka w Internecie (2018) · Kraina lodu II (2019)
Krótkometrażowe filmy animowane: Jednostka przygotowawcza: Aniołki kontra Ancymony (2011) · Paperman (2012) · I żyli długo i zaplątani (2012) · Gorączka Lodu (2015) · Serce w rozterce (2016) · Kraina Lodu. Przygoda Olafa (2017)
Kacze opowieści. Poszukiwacze zaginionej lampy (1990) · Aladyn: Powrót Dżafara (1994) · Goofy na wakacjach (1995) · Aladyn i król złodziei (1996) · Niezwykła Przygoda Kubusia Puchatka (1997) · Piękna i Bestia. Zaczarowane święta (1997) · Piękna i Bestia. Zaczarowany świat Belli (1998) · Pocahontas II: Podróż do Nowego Świata (1998) · Król Lew II: Czas Simby (1998) · Mickey: Bajkowe święta (1999) · Kubuś Puchatek: Czas prezentów (1999) · Tygrys i przyjaciele (2000) · Goofy w College'u (2000) • Mała Syrenka II: Powrót do morza (2000) · Zakochany kundel II: Przygody Chapsa (2001) · Piotruś Pan: Wielki powrót (2002) · Kopciuszek II: Spełnione marzenia (2002) · Dzwonnik z Notre Dame II (2002) · Kubuś Puchatek: Puchatkowego Nowego Roku (2002) · 101 dalmatyńczyków II. Londyńska przygoda (2003) · Księga dżungli 2 (2003) · Prosiaczek i przyjaciele (2003) · Atlantyda: Powrót Milo (2003) · Król Lew 3: Hakuna Matata (2004) · Maleństwo i przyjaciele (2003) · Mickey, Donald, Goofy: Trzej muszkieterowie (2004) · Mickey: Bardziej bajkowe święta (2004) · Mulan II (2004) · Kubuś i Hefalumpy (2005) · Tarzan II: Początek legendy (2005) · Lilo i Stich 2: Mały feler Sticha (2005) · Pooh's Heffalump Halloween Movie (2005) · Nowe szaty króla 2: Kronk - Nowe wcielenie (2005) · Bambi II (2006) · Mój brat niedźwiedź 2 (2006) · Lis i Pies 2 (2006) · Kopciuszek III: Co by było, gdyby (2007) · Księżniczki Disneya: Czarodziejskie opowieści (2007) · Mała Syrenka: Dzieciństwo Ariel (2008) · Dzwoneczek (2008) · Dzwoneczek i zaginiony skarb (2009) · Dzwoneczek i uczynne wróżki (2010) · Dzwoneczek i sekret magicznych skrzydeł (2012) · Samoloty (2013) · Dzwoneczek i tajemnica piratów (2014) · Samoloty 2 (2014) · Dzwoneczek i bestia z Nibylandii (2015)
Pełnometrażowe filmy animowane: Toy Story (1995) · Dawno temu w trawie (1998) · Toy Story 2 (1999) · Potwory i spółka (2001) · Gdzie jest Nemo (2003) · Iniemamocni (2004) · Auta (2006) · Ratatuj (2007) · WALL-E (2008) · Odlot (2009) · Toy Story 3 (2010) · Auta 2 (2011) · Merida Waleczna (2012) · Uniwersytet potworny (2013) · W głowie się nie mieści (2015) · Dobry dinozaur (2015) · Gdzie jest Dory (2016) · Auta 3 (2017) · Coco (2017) · Iniemamocni 2 (2018) · Toy Story 4 (2019) · Naprzód (2020) · Co w duszy gra (2020)

Krótkometrażowe filmy animowane: Andre i Wally (1984) · Luxo Jr (1986) · Marzenia Reda (1987) · Tin Toy (1988) · Szklana pułapka (1989) · Gra Geriego (1997) · Ptasie sprawki (2000) · Nowy samochód Mike'a (2002) · Odbijany (2003) · Niemowlę kontratakuje (2004) · Mr. Incredible and Pals (2005) · Człowiek-Orkiestra (2005) · Złomek i błędny ognik (2006) · Nie przeszkadzać (2006) · Twój przyjaciel szczur (2007) · Presto (2008) · BURN-E (2008) · Zaburzenie częściowe (2009) · Nadzwyczajna misja Asa (2009) · George & A.J. (2009) · Noc i Dzień (2010) · Dziennik pokładowy Buzza (2010) · Toy Story: Zestaw pomniejszony (2011) · Wakacje na Hawajach (2011) · La Luna (2011) · Legenda o niedźwiedziu Mord'u (2012) · Imprezozaur Rex (2012) · Toy Story: Horror (2013) · Toy Story: Prehistoria (2014) · Niebieski parasol (2013) · Lawa (2014) · Imprezownia (2014) · Sanjay's Super Team (2015) · Pierwsza randka Riley? (2015) · Pisklak (2016) · Wywiad-ocean (2016) · Lou (2017) · Rajdowa autoszkoła Magister Felgi (2017) · Ciotunia Edna (2018) · Bao (2018)


Seriale animowane: Toy Story Treats (1996) · Buzz Astral z Gwiezdnej Bazy (2000-2001) · Bujdy na resorach (od 2008)
Filmy aktorskie: Na psa urok (1958) · Pollyanna (1960) · Latający profesor (1961) · Dzieci kapitana Granta (1962) · Mary Poppins (1964) · Na psa urok (1976) • Śnięty Mikołaj (1994) • 101 dalmatyńczyków (1996) • George prosto z drzewa (1997) • Flubber (1997) • Wielki Joe (1998) • Inspektor Gadżet (1999) • 102 dalmatyńczyki (2000) • Śnieżne psy (2002) • Country Miśki (2002) • Śnięty Mikołaj 2 (2002) • Nawiedzony dwór (2003) • W 80 dni dookoła świata (2004) • Pamiętnik księżniczki 2: Królewskie zaręczyny (2004) • Księżniczka na lodzie (2005) • Garbi – superbryka (2005) • Opowieści z Narnii: Lew, czarownica i stara szafa (2005) • Na psa urok (2006) • High School Musical (2006) • Most do Terabithii (2007) • Zaczarowana (2007) • High School Musical 2 (2007) • Opowieści z Narnii: Książę Kaspian (2008) • Cziłała z Beverly Hills (2008) • High School Musical 3: Ostatnia klasa (2008) • Opowieści na dobranoc (2008) • Góra Czarownic (2009) • Hannah Montana: Film (2009) • Załoga G (2009) • Alicja w Krainie Czarów (2010) • Muppety (2011) • John Carter (2012) • Oz: Wielki i potężny (2013) • 1906 (2013) • Jeździec znikąd (2013) • Muppety: Poza prawem (2014) • Czarownica (2015) • Kopciuszek (2015) • Kraina jutra (2015) • Gwiezdne wojny: część VII - Przebudzenie Mocy (2015) • Księga dżungli (2016) • Alicja po drugiej stronie lustra (2016) • Piękna i Bestia (2017) • Piraci z Karaibów: Zemsta Salazara (2017) • Mary Poppins powraca (2018) • Aladyn (2019) • Król Lew (2019) • Czarownica 2 (2020) • Mulan (2020) • Artemis Fowl (2021)
The Crimson Wing (2009) · Earth (2009) · Oceans (2010) · African Cats (2011) · Pollen (2011) · Chimpanzee (2012) · Bears (2014) · Monkey Kingdom (2015) · Growing Up Wild (2016) · Born in China (2017)
Filmy animowane: Pradawny ląd (1988) · Gwiezdne wojny: Wojny klonów (2008) · Strange Magic (2015)

Seriale animowane: Star Wars: Droids (1985–86) · Star Wars: Ewoks (1985–86) · Wojny klonów (2003-2005) · Wojny klonów (2008-2014) · Star Wars: Rebelianci (od 2014) · Lego Star Wars: Przygody Freemakerów (2016) · Star Wars: Siły przeznaczenia (2017)


Filmy aktorkie: Amerykańskie graffiti (1973) · Gwiezdne wojny: część IV – Nowa nadzieja (1977) · Więcej amerykańskiego graffiti (1979) · Gwiezdne wojny: część V – Imperium kontratakuje (1980) · Poszukiwacze zaginionej Arki (1981) · Powrót Jedi (1983) · Twice Upon a Time (1983) · Indiana Jones i Świątynia Zagłady (1984) · Latino (1985) · Mishima (1985) · Labirynt (1986) · Kaczor Howard (1986) · Tucker. Konstruktor marzeń (1988) · Willow (1988) · Ostatnia krucjata (1989) · Zabójcze radio (1994) · Gwiezdne wojny: część I - Mroczne widmo (1999) · Gwiezdne wojny: część II – Atak klonów (2002) · Gwiezdne wojny: część III – Zemsta Sithów (2005) · Indiana Jones i Królestwo Kryształowej Czaszki (2008) · Eskadra "Czerwone ogony" (2012) · Gwiezdne wojny: część VII - Przebudzenie Mocy (2015) · Łotr 1. Gwiezdne wojny – historie (2016) · Gwiezdne Wojny: Część VIII – Ostatni Jedi (2018) · Han Solo: Gwiezdne wojny – historie (2018)


Seriale aktorskie: Maniac Mansion (1990–93) · Kroniki młodego Indiany Jonesa (1992–93)
Pełnometrażowe filmy aktorskie: Iron Man (2008) · Incredible Hulk (2008) · Iron Man 2 (2010) · Thor (2011) · Captain America: Pierwsze starcie (2011) · Avengers (2012) · Iron Man 3 (2013) · Thor: Mroczny świat (2013) · Kapitan Ameryka: Zimowy żołnierz (2013) · Strażnicy Galaktyki (2014) · Avengers: Czas Ultrona (2015) · Ant-Man (2015) · Kapitan Ameryka: Wojna bohaterów (2016) · Doktor Strange (2016) · Strażnicy Galaktyki vol. 2 (2008) · Spider-Man: Homecoming (2017) · Thor: Ragnarok (2017) · Czarna Pantera (2018) · Avengers: Infinity War (2018) · Ant-Man i OSA (2018) · Kapitan Marvel (2019)

Krótkometrażowe filmy aktorskie: Konsultant (2011) · Ciekawa rzecz spotkała nas przy młocie Thora (2011) · Przedmiot 47 (2012) · Agentka Carter (2013) · Niech żyje król (2014)

[[Plik:{{{Grafika2}}}|100x150px]]
Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.